بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
امروز يكشنبه 14 خرداد 1402

معرفی سیمین شهر

b_500_500_16777215_10_images_siminshahr.jpgشهر جدیدالتاسیس سیمین شهر با جمعیتی بالغ بر 15000 نفر و با و سعت 6 کیلومتر مربع در بخش گلدشت شهرستان گمیشان واقع در شمال غربی استان گلستان و در 45 کیلومتری مرکز آن قرار دارد . این شهر طبق مصوبه هیئت دولت به تاریخ 1381/7/8 از تجمیع 3 روستای بناورقارقی و کتوک تشکیل گردید. ساکنین این شهر ترکمن و زبان رایج آنها ترکمنی است اکثر مردم آن دامدار و کشاورزند.

زنان هنرمندشان نیز به تولید صنایع دستی همچون قالی، قالیچه، گلیم و سوزن دوزی مشغولند. وجود شهرک صنعتی در ورودی شهر با داشتن کارگاهها و کارخانجات تولیدی مختلف باعث اشتغال بخشی از مردم گردیده است. وجود شنبه بازار از نظر اقتصادی و اجتماعی رونق خاصی به این شهر بخشیده است وجود ساختمانهای قدیمی با قدمتی بیش از 100 سال ، زیارتگاه بهاء الدین نقشبندی در 8 کیلومتری جنوبی شهر و مراتع سر سبز در حواشی از جلوه های شهر محسوب می گردد.

 

شهرهای همجوار در فواصل20کیلومتری بندرترکمن، 25کیلومتری آق قلا و 20کیلومتری گمیشان قرار دارند.سیمین شهر در بخش گلدشت از شهرستان گمیشان قرار دارد.


در بخش حمل و نقل عمومی تعداد21دستگاه تاکسی شهری مشغول جابجایی مسافرین سیمین شهر می باشد و در ایستگاه های بندرترکمن و آق قلا جابجایی مسافر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی مینی بوس و سواری بین شهری صورت می گیرد. تعداد10واحد آژانس مسافربری و یک واحد دفتر اتوبوسرانی جهت جابجایی مسافر از سیمین شهر به تهران فعالیت دارد.


تعداد مراکز آموزشی در سطح شهر شامل3واحد آموزشی مهد کودک، 8واحد آموزشی دولتی مقطع ابتدایی، تعداد6واحد آموزشی دولتی متوسطه دوره اول، تعداد4واحد آموزشی دولتی متوسطه دوره دوم، یک واحد کتابخانه عمومی ابن سینا، یک واحد مرکز آموزشی آزاد کامپیوتر و تعداد دو واحد آموزشی آزاد زبان انگلیسی، تعداد دو واحد آموزشگاه علمی آزاد تقویتی متوسطه و دانشجویان می باشد. همچنین تعداد6 مرکز آموزشی حوزه علمیه در شهر وجود دارد(2واحد در محله کتوک، 3واحد در محله بناور، 1واحد در محله قارقی)

آثار باستانی شامل 3واحد مسکونی قدیمی تاریخی می باشد.

از دیگر جاذبه گردشگری این شهر رودخانه گرگانرود می باشد که از مرکز شهر عبور کرده و شهر را به دوقسمت شمالی و جنوبی تقسیم می نماید.همچنین وجود مراتع وسیع و زمینهای زراعی در اطراف شهر.
صنایع دستی سیمین هر فرش های دستبافت ترکمن، انواع سوزن دوزی ها، گلیم و نمد، ساخت آلاچیق(خانه سنتی)ترکمن می باشد.
انواع نان و شیرینی های سنتی از قبیل قاتلاما، پشمه، پتیر،تاتارچورگ و بورگ در این شهر توسط زنان هنرمند تولید و به فروش می رسد.

از غذاهای سنتی می توان به چکدرمه و آیران قاینان(آش سنتی) اشاره کرد.
وجود شهرک صنعتی در جنوب شهر و تولیداتی از قبیل صنایع پلاستیک، چوب، صنایع مفتولی، کارخانه پنیرسازی از فعالیت های تجاری و صنعتی این شهر است.


بانک های ملی، ملت و کشاورزی و مراکز بیمه دی، ایارن، پاسارگاد، معلم و نوین در این شهر ارائه خدمات می نمایند.
فرصت های بسیار خوب سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دام و پرورش طیور و صنایع دستی فرش دستبافت وجود دارد. محصولات عمده کشاورزی منطقه، گندم، جو، کلزا و پنبه می باشد.


تعداد 3خانه بهداشت در محله های کتوک، بناور و قارقی و یک مرکز بهداشتی درمانی شبانه روزی در محله بناور وجود دارد و در حال احداث مرکز تخصصی و پایگاه اورزانس می باشد. تعداد2واحد داروخانه و 1 واحد درمانی دامپزشکی و 2واحد داروخانه دامپزشکی در سطح شهر ارائه خدمت می نمایند.


وجود300هکتار مرتع در شمال شهر و زمین های زراعی فرصت مناسبی جهت سرمایه گذاری در بخش دام و صنایع تبدیلی شیر و...برای شهروندان فراهم آورده است. مراکز خدماتی از قبیل پست، مخابرات، دفاتر خدمات ارتباطی، اداره برق، اداره گاز خدمات مفیدی به شهروندان ارائه می دهند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

پیام ها

 • شهروندخوب = شهرخوب

اجرای طرح تفکیک از مبدا زباله

نظرات مردمی

 • عبدالرضاکر
  ازخدمات شایسته شهردار محتر م محمود کم کمال تشکر را دارم در سایه الطاف الهی سربلند وپیروز باشند

  ادامه...

   
 • سیمین شهر
  با سلام از شهردار محترم و مسئول خدمات شهری شهرداری سیمین شهر بابت احداث پارک در محله کتوک کمال قدردانی ...

  ادامه...

   
 • آشنا
  لطفاً تصاویر بیشتر گذاشته شود.

  ادامه...

   
 • شهروند
  سلام عليكم در صورت امكان اسامي شهرداران و اعضای شورا، از اولين دوره تا بحال را بنويسيد. با تشكر ...

  ادامه...

جستجو